Peeling

Ostatnimi czasy peelingi staÅ‚y siÄ™ nieodzownym elementem naszego dbania o skórÄ™. Wraz z ogromnym rozwojem medycyny i kosmetologii nastÄ…piÅ‚o również duże zainteresowanie stosowaniem peelingu. DziÄ™ki niemu usuwamy wszelkie zanieczyszczenia czy obumarÅ‚e komórki zewnÄ™trznej warstwy naskórka. Skóra zostaje pobudzona z kolei do wytwarzania nowych komórek. Regularne stosowanie peelingu wszelkiego rodzaju nadaje naszej skórze piÄ™knej barwy, staje siÄ™ ona gÅ‚adka i elastyczna…

Tak jak wspomnieliśmy, wyróżniamy obecnie kilak rodzajów peelingów, które nieco się od siebie różnią. Podstawowy możemy wykonać samemu, w domu, jednak nigdy nie będzie on tak skuteczny jak w przypadku peelingu w naszym ulubionym gabinecie kosmetycznym. Aktualnie wyróżniamy trzy główne rodzaje zabiegów, czyli peelingi mechaniczne, peelingi enzymatyczne oraz peelingi z zastosowaniem kwasów. 

Pierwszy z wymienionych jest nazywany również często peelingiem ziarnistym. Zawiera on w sobie różne rodzaje drobinek, które usuwają martwy naskórek. Najczęściej jako swego rodzaju ścierniwo odpowiadają miękkie kuleczki polietynowe czy też produkty naturalne, takie jak zmielone łupiny orzechów, wszelkiego rodzaju nasiona, sól z morza martwego, cukier trzcinowy czy też pestki owoców. Tego rodzaju peelingu najczęściej powinniśmy używać do cery tłustej. Z peelingami mechanicznymi należy uważać w przypadku, gdy nasza skóra jest delikatna i wrażliwa. W takim wypadku najpierw warto przetestować te drobnoziarniste.

Peelingi enzymatyczne w przeciwieństwie do ziarnistych nie posiadają ścierających drobinek i co ciekawe nie wciera się ich w skórę. Co za tym idzie, nie uświadczymy żadnych podrażnień na ciele. Wykorzystywane są w nich enzymy roślinne lub pochodzące z drożdży, które rozpuszczają keratynę i rozluźniają połączenia pomiędzy komórkami naskórka. Taki rodzaj peelingu poleca się głównie osobom o cerze suchej, delikatnej i wrażliwej. Najczęściej stosuje się go na twarzy, ale obecnie coraz częściej pojawiają się też peelingi enzymatyczne do ciała. Zazwyczaj należy go spłukać po 10-20 minutach od czasu nałożenia.

Ostatnie z wymienionych peelingów, czyli zabiegów z wykorzystaniem kwasów, najczęściej owocowych wykonuje się głównie w gabinetach kosmetycznych. Są one bardzo skuteczne, świetnie złuszczają naskórek i sprawiają, że nasza cera ponownie lśni, jest świeża i delikatna. Najczęściej możemy spotkać w tym przypadku kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy. Tego typu kwasy, w małych ilościach znajdziemy też w niektórych kremach złuszczających. Należy pamiętać, że mając skórę wrażliwą, trzeba zachować szczególną ostrożność, bowiem mogą powstać podrażnienia.

Jak przy każdym zabiegu kosmetycznym, tak i przy okazji peelingów istnieją sytuacje, gdy peeling jest niewskazany, a wręcz zabroniony. Peelingów zawierających kwasy nie powinniśmy wykonywać tuż przed wyjściem na słońce. Musimy się również chronić kremami z silnym filtrem. Działa to w dwie strony, po opalaniu również peelingi nie są wskazane. Nie powinno się wykonywać peelingów przed i po depilacji, przed zabiegami z użyciem lasera, w trakcie i pół roku po przyjmowaniu doustnych retinoidów ( np.Izotek)