Leczenie kanałowe
Leczenie endodontyczne, nazywane powszechnie kanałowym, przeprowadzane jest w przypadku pojawienia się problemu próchnicy powikłanej zgorzelą lub martwicą miazgi zębowej. Często stanowi ono ostatnią szansę na uratowanie zęba. Leczenie kanałowe ma za zadanie usunięcie zarówno z komory, jak i kanału korzeniowego chorego zęba, zainfekowanej miazgi. Po ich dokładnym oczyszczeniu, poszerzeniu i odkażeniu, kanały zostają szczelnie wypełnione specjalistycznym materiałem.
Mimo iż z pozoru wszystko wydaje się proste, nie posiadając kompletnej wiedzy, doświadczenia oraz sprzętu najwyższej jakości, proces leczenia przynieść może więcej szkody niż pożytku. Na szczęście nasi endodonci to najlepsi eksperci, którzy uratowali już niejednego zęba, nawet takiego, dla którego z pozoru nie było już ratunku.
W sytuacji wąskich lub zrośniętych kanałów a także zakrzywionych korzeni, w leczeniu stosujemy specjalistyczne lupy i mikroskopy endodontyczne. Dzięki wielokrotnemu powiększeniu obrazu, głębi, szerokiemu polu widzenia oraz odpowiedniemu oświetleniu mamy szansę na powodzenie zabiegu nawet w najtrudniejszych przypadkach.
Jak rozpoznać choroby miazgi zębowej?
Zęby wymagające przeprowadzenia leczenia kanałowego charakteryzuje silny tępy lub ostry ból utrzymujący się od kilku minut do nawet kilku dni, nadwrażliwość na zimno i ciepło, przebarwienia, bolesność w trakcie żucia, tkliwość sąsiadujących tkanek a nawet powiększenie węzłów chłonnych. Zdarza się jednak, iż nie występują żadne objawy a o chorym zębie pacjent dowiaduje się przy okazji badania stomatologicznego.
Bezpośrednio po zakończeniu leczenia pacjent może wrócić do swego zwykłego trybu życia.