Trychologia to dość świeża gałąź medycyny w Polsce. Chociaż na świecie znana jest od roku 1860, to w naszym rodzimym kraju pierwszy uwagę zwrócił na nią Wojciech Kostanecki, który w 1970 roku wydał książkę “Choroby włosów”. Dziś trychologia jest pełnoprawną gałęzią medycyny. Czym się zajmuje, gdzie można kształcić się w tym kierunku i kiedy warto odwiedzić trychologa?

Czym jest trychologia?

Trychologia to gałąź medycyny zajmująca się badaniem chorób włosów i skóry głowy. Jej prekursorem był brytyjski profesor Wheeler. To on pierwszy zajął się problemem wypadania włosów i walki z nim. Zmotywował tym samym większą grupę brytyjskich lekarzy, którzy już 1902 roku otworzyli pierwszą klinikę skupioną wokół walki z chorobami włosów, która zamknięta została dopiero w 1939 roku podczas wojny i otwarta z powrotem w latach 50. Dziedzictwem pierwszej trychologicznej kliniki w Londynie jest otwarty tam 2010 roku ośrodek szkoleniowy kształcący przyszłych trychologów. Rozpopularyzowanie tej dziedziny na całym świecie doprowadziło również do powstania na Uniwersytecie Południowej Kaliforni Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologów.

Chociaż w Polsce została rozpopularyzowana dopiero w latach 70, trychologia szybko została rozpoznana jako specjalizacja potrzebna i doceniana. Obecnie dziedzinę tę można studiować nawet na największych polskich uczelniach – chociażby na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na licznych uczelniach i kursach niepublicznych.

Kiedy udać się do trychologa?

Trycholog to specjalista zajmujący się badaniem stanu włosów i skóry głowy. Jeśli dostrzegamy niedogodności zdrowotne związane z tym regionem ciała, warto udać się do specjalisty, ponieważ objawy mogą wskazywać również na choroby ogólnoustrojowe. Do trychologa zapiszemy się gdy dostrzeżemy takie symptomy, jak:

  • Wypadanie włosów
  • Łupież
  • Łuszczyca
  • Przetłuszczanie
  • Łysienie

Zanim udasz się do trychologa, warto sprawdzić jego kompetencje i wykształcenie. Badania mogą przeprowadzać zarówno osoby po kursach, jeśli jednak szukamy pomocy w ciężkim przypadku choroby skóry głowy, to lepszym pomysłem będzie znalezienie specjalisty, który uczył się w tym kierunku na uczelni.

Badanie trychologiczne jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie należy myć głowy w dniu jego przeprowadzenia, ponieważ może to znacząco wpłynąć na wynik. Trycholog za pomocą specjalnych urządzeń powiększających sprawdzi stan skóry głowy i oceni np. Ilość włosów następowych (czyli tzw. baby hair – nowo rosnących włosów). Czasami specjalista zdecyduje się również na przeprowadzenie testu analizującego skład chemiczny włosa. Może to pomóc w wykryciu poważniejszych dolegliwości np. zatrucia metalami ciężkimi.